شنبه 10 اسفند 1398   09:59:54
آخرين ويرايش سایتآخرين ويرايش سایت
شنبه 10 اسفند 1398 09:59:18

اخبار

1398/11/24 پنجشنبهبیشتر بدانیم ...
استاندارد های ملی برچسب انرژی

از آنجا که همه ی مردم به دنبال تهیه بهترین وسیله جهت استفاده در زندگی روزمره شان هستند و تهیه ی بهترین وسیله خصوصاً در مورد وسایل برقی که در عصر تکنولوژی دارای تنوع بسیار زیادی است و هر روز با تعداد قابل ملاحضه ای از آنها سر و کار دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است . لذا در انتخاب و خرید وسایل برقی ، اطمینان از بازدهی و میزان مصرف انرژی دستگاه های مورد نظر برای مصرف کننده گان دارای اهمیت و ضرورت بسیاری است ، که ایجاد این اطمینان از طریق تست لوازم انرژی و تعیین رتبه کارآیی آن ها در آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی و نیز الصادق برچسب انرژی اعمال می شود.

 

نکات قابل توجه در انتخاب و تهیه و وسایل برقی

1 شکل ظاهری دستگاه 2 مدل دستگاه        3 کارخانه سازنده دستگاه   4 تکنولوژی ساخت دستگاه    5 نشان استاندارد دستگاه    6 برچسب انرژی دستگاه

تمام موارد اشاره شده جزء شرط های مهم در انتخاب یک کالا محسوب می شوند . اما همان گونه که می دانید توجه به نشان استاندارد و برچسب انرژی از شرط های ضروری در انتخاب و تهیه ی وسایل برقی خانگی محسوب می شوند . زیرا این علائم اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه ی ایمنی و بازدهی وسایل برقی در اختیار مصرف کننده گان قرار می دهند.

 

معرفی برچسب انرژی

برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف کننده گان را با میزان مصرف انرژی هر یک از وسایل خانگی انرژی بر آشنا می کند . همچنین اطلاعات مشترک در همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مرتبط به هر وسیله ی انرژی بر را در اختیار مصرف کننده گان قرار می دهد . مصرف کننده می تواند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید ، دستگاهی را انتخاب کند که در مقایسه با سایر مدل های مشابه دارای مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری باشد . برچسب انرژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است.

سه بخش اولیه برچسب که در تمامی وسایل انرژی بر خانگی مشترک است به ترتیب نمایانگر علامت تجاری ، نام کارخانه سازنده و مدل دستگاه می باشد . بخش چهارم برچسب انرژی به وسیله ی هفت رنگ لاتین از A تا G در هفت طیف رنگی درجه بندی شده است که هر یک از حروف و یا رنگ ها معرّف درجه ای از مصرف انرژی و کارایی دستگاه می باشد . حرف A نشانگر کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G نشانگر بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه است . بنابراین هر چه رتبه برچسب دستگاه بیشتر باشد کارایی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بیشتر است . بخش پنجم ، نمایانگر مصرف انرژی دستگاه می باشد و سایر بخش ها بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسایل می باشد . به طور مثال این بخش ها در ماشین لباسشویی نشانگر میزان قدرت پاک کننده گی ، قدرت خشک کن ، ظرفیت و میزان آب و در یخچال نیز نشانگر حجم قسمت یخچال و فریزر دستگاه می باشد و آخرین بخش برچسب انرژی در تمامی وسایل علامت سازمان ملی استاندارد را نشان می دهد.

 فواید استفاده از برچسب انرژی

استفاده از برچسب انرژی مزایای گوناگونی برای مصرف کنندگان این گونه وسایل دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 انتخاب درست و آگاهانه مردم در هنگام خرید وسایل برقی خانگی

2 آشنا ساختن مصرف کنندگان یا میزان کارایی و بازدهی وسایل برقی خانگی

3 بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی

4 کاهش هزینه انرژی مصرفی در خانواده ها

5 کاهش آلودگی محیط زیست

6- ارائه اطلاعات اختصاصی ویژه هر وسیله برقی

برای آگاهی از جزییات و آخرین تجدیدنظر استانداردهای ملی ایران می توانید از پرتال سازمان ملی استاندارد ایران، متن استاندارد ملی را دریافت نمایید.


نسخه قابل چاپ
بيشتر
کلیه حقوق این پورتال متعلق به سازمان ملی استاندارد می باشد
.